منهول پلی اتیلن و خواص پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن و خواص پلی اتیلنمنهول پلی اتیلن
دارای خواص ماده سازنده خود می باشد. جامدی هم چون موم که از نظر شیمیایی بی اثر است پلی اتیلن می باشد. توسط هیدروکربن ها وتتراکلرید کربن متورم، در درجه حرارت معمولی در هییچ حلالی حل نمی شود. اگرچه اسید نیتریک غلیظ در آن اثر می کند اما مقاومت خوبی در برابر اسیدها و قلیاها دارد
.
منهول پلی اتیلن اگر در مجاورت نور و اکسیژن قرار گیرد فرسوده می شود. چنانچه محلول های پلی اتیلن در تتراکلرید کربن در درجه حرارت کلر دار شود، یک محلول نرم والاستیکی تولید می شود. پلی اتیلن دارای دو بخش بلورین وآمورف می باشد، در پلی اتیلن های بدون شاخه بلورینگی بیشتر است .

کاربرد منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن کاربرد آن در دامنه گسترده ای از دما به علت بسیار پایین بودن دمای انتقال شیشه ای، دمای ذوب نسبتا بالا و انعطاف پذیری می باشد. پلی اتیلن هایی که درفشار بالا به دست می آیند دارای خواص متفاوتی با آنهایی که درفشار پایین تهیه می شوند، هستند.با شاخه دار کردن پلی اتیلن میزان تبلور، چگالی، نقطه نرم شدن ونقطه ذوب ساختمان بلورین کم می شود .
منهول پلی اتیلن دارای چندی دیگر از خواص پلی اتیلن که عامل کاربرد بسیار آن شده اند عبارتند از :
قیمت پایین
خواص الکتریکی مطلوب
مقاومت شیمیایی بالا
شفافیت مناسب در فیلم های نازک
عاری از بوی زننده و سمیت
قابلیت نفوذ بسیار پایین آب در هنگام استفاده در بسته بندی و در کاربردهای کشاورزی و ساختمانی

منهول پلی اتیلن دارای معایب پلی اتیلن می باشد :
قابلیت اکسیداسیون
کدر بودن جسم در حالت توده
ظاهر شبیه به پارافین
مقاومت کم در مقابل خراشیدن
منهول پلی اتیلن یکی از محصولات ساخته شده از پلی اتیلن است. همچنین اولین بار به عنوان عایق الکتریکی استفاده شد.انواع کاربرد های پلی اتیلن عبارتند از لوله های پلی اتیلنی، لفاف های بسته بندی، تولید انواع لوازم پلاستیکی آشپزخانه، اجزای سازنده کارخانه های مواد شیمیایی، تصفیه فاضلاب ، جعبه ها، اسباب بازی ها، جلیقه های ضد گلوله و عایق های الکتریکی .
در ساخت لوله های پلی اتیلنی ، تولید ظروف شیر ومایعات، انواع لوازم پلاستیکی آشپزخانه وبسیاری ظروف از پلی اتیلن با چگالی زیاد که دارای استحکام کششی وسختی بیشتریست استفاده می شود. بخش وسیعی از کاربردها که مربوط به LDPE می باشد، به علت انعطاف پذیری ومقاومت زیاد در برابر پارگی وهمچنین مقاومت در برابر رطوبت ومواد شیمیایی است .
در تولید فیلم و ورقه، مصارف بسته بندی وخانگی وهمچنین مصارف کشاورزی وساختمانی، تصفیه فاضلاب از پلی اتیلن با چگالی کم استفاده می شود.در عایق سیم وکابل، برای انتقال نیرو ومخابرات وهمچنین به عنوان روکش های مذاب داغ، حدود ۱۵ درصد LDPE استفاده می شود.در ساخت بطری ها وظروف ساخته شده از طریق قالب گیری بادی ولوله های پلی اتیلنی آبیاری در کشاورزی نیز ازLDPE استفاده می شود .
در تهیه انواع وسایل پلاستیکی انعطاف پذیر LLDPE کاربرد دارد. ازMDPE درتولید لوله های پلاستیکی و اتصالات لوله کشی استفاده می شود. درساختن فیبرهای بسیار قوی و جلیقه های ضد گلوله وهمچنین ورقه های بزرگ به جای زمین های یخ اسکیت ازUHMWPE استفاده می شود .

 

Powered by PARS DATA